„HomoWarszawa. Przewodnik kulturalno-historyczny” to dzieło zbiorowe, przedstawiające stolicę w jej homoseksualnym wydaniu. Jak sami autorzy o tym mówią, ukazuje ono Warszawę „od tyłu” – z jej podziemnym światem gejowskiego seksu w dworcowych toaletach, wielką kulturą i wybitnymi homoseksualnymi twórcami, początkami radykalnej działalności politycznej, a także historyczną i aktualną – jak na moment wydania, czyli 2009 rok – codziennością.
„HomoWarszawa” odmalowuje kolorowy i bogaty świat osób LGBTQ. Autorzy przyznają, że przygotowanie publikacji nie było wcale prostym zadaniem, ze względu na trudności z dotarciem do informacji. Przeszkody obejmowały niedopowiedzenia w artykułach, efemeryczność lokali, brak uźródłowienia, rozmówców z zawodną pamięcią oraz zbyt wybujałą fantazją. Mimo to twórcom udało się zbudować wiarygodny obraz Warszawy LGBTQ, być może niepełny, niecałościowy, do czego zresztą autorzy nie aspirowali, ale barwny i dobrze opracowany. Przede wszystkim stworzono jednak obraz miasta takiego, o jakim się wcześniej nie mówiło – jakie bywało przemilczane, zanonimizowane, ukryte przed szerszą publicznością.
Książka ta jest skierowana przede wszystkim do osób LGBTQ, ale nie tylko one znajdą w niej ciekawe treści. Każdy, kto jest zainteresowany tym środowiskiem, będzie miał okazję poznać inną stronę Warszawy. Stolica jest miejscem, które – z różnych względów – przyciąga osoby LGBTQ. Tu mieszczą się organizacje, odbywają imprezy, konferencje, studia poświęcone osobom LGBTQ. To wciąż tutaj, a nie na prowincji, mają miejsce największe i najważniejsze demonstracje w obronie praw osób LGBTQ. „HomoWarszawa” – przynajmniej do momentu publikacji – to wszystko pokazuje.
Warto na koniec dodać, że pozycja ta liczy sobie 250 stron. Jej współautorką jest Yga Kostrzewa, znana działaczka LGBTQ. Wśród autorów znajdują się także Michał Minałto, Marcin Pietras, Wojciech Szot, Marcin Teodorczyk, Krzysztof Tomasik, Krzysztof Zabłocki. Książka zawiera też fotografie omawianych miejsc autorstwa Radosława Cetry. „HomoWarszawa. Przewodnik kulturalno-historyczny” to próba zarysowania tęczowej historii miasta i przybliżenia jej czytelnikom zanim zostanie ona zapomniana.