
Nie jest łatwo kupić nowe mieszkanie. Nie chodzi tylko o zgromadzenie odpowiedniego kapitału. Rynek deweloperski jest usiany pułapkami, przez które można nie tylko sporo przepłacić, ale i narobić sobie wielu kłopotów. Wystarczy poznać historie klientów, których sytuacja zmusiła do wejścia w spór sądowy z deweloperami. Artur Dołowski ze swoim ebookiem „Antydeweloper. Jak kupić mieszkanie na własnych warunkach?” pozwala jednak ustrzec się przed patologiami rynku, a także podpowiada, co zrobić, jeśli zdarzyło się nam znaleźć w tak nieprzyjemnej sytuacji.
Książka została wydana w formie ebooka online. Składa się na nią sześć części, każda zawiera zaś od 4 do 7 rozdziałów. Całość to 205 stron z informacjami na tematy, dzięki którym każdy samodzielnie i świadomie będzie mógł kupić mieszkanie. W książce dokładniej zostały omówione kwestie związane z wyborem dewelopera, zakupem mieszania, usterkami, zarządem i działaniami we wspólnocie mieszkaniowej i sporami sądowymi. Dołowski ostrzega też przed tym, czego warto unikać. Mówi o klauzulach niedozwolonych w umowach deweloperskich, a także problemie bloków obok małych domków oraz o „kładzeniu firmy”, czyli sytuacji bankructwa dewelopera.
„Antydeweloper” to książka, z której można się dowiedzieć, co jest istotne w czasie zakupu mieszkania. Dołowski mówi o tym, czym się kierować, jak wybrać dewelopera, jak przeprowadzić ocenę prawną nieruchomości kupowanej od dewelopera, jak wygląda techniczna ocena inwestycji, a także jak kupować mieszkanie od spółdzielni lub na rynku wtórnym.
Dzięki ebookowi czytelnik poznaje również kwestie umowy z deweloperem, negocjacji cen i zakupu mieszkania, a także najczęściej występujących usterek jak woda w garażu, nieszczelne okna i utrata ciepła czy problemy z wentylacją. Dołowski mówi o czynszu (a konkretniej o tym za co i ile płacimy), a także problemach z sąsiadami czy sprawami zarządu i wspólnoty mieszkaniowej. Nie zapomina omówić podstawowe informacje na temat sporów sądowych z deweloperem (m.in. kwestia rękojmi, sporów sądowych z deweloperem po upływie 5 lat, pozwami, dokumentacją powykonawczą, etc.).
Przedstawiając te kwestie, autor bazuje na swoim doświadczeniu w branży. Przez siedem lat pracy w dwóch firmach deweloperskich zebrał on bogatą wiedzę, działając m.in. jako asystent architekta, sprzedawca mieszkań, przedstawiciel dewelopera w kontaktach ze wspólnotami mieszkaniowymi oraz urzędami (w tym sądami). Sam też miał okazję poznać rynek deweloperski jako kupujący. Doświadczenie to zakończyło się jednak sporem sądowym z deweloperem i sprawiło, że Dołowski zrezygnował z pracy w branży. Zarazem zaowocowało pomysłem na książkę, która przedstawia polski rynek deweloperski i edukuje czytelników – z korzyścią dla obu stron, zarówno kupujących, jak i inwestorów.
Dzięki „Antydeweloperowi” klienci dostają szansę lepszego zrozumienia rynku mieszkaniowego. Mogą lepiej zabezpieczyć się przed nieuczciwymi deweloperami i są lepiej przygotowani do zakupu mieszkania. Książka kompleksowo podchodzi do tego tematu, opisując go w praktyczny i klarowny sposób. Nawet bardziej techniczne kwestie są tu dość jasno wytłumaczone. „Antydeweloper. Jak kupić mieszkanie na własnych warunkach?” może być zatem książką, która może być traktowana jako praktyczny poradnik kupowania mieszkań. Zawarta tu wiedza z pewnością przyda się każdemu, kto nosi się z takim zamiarem.