Czytelniczy kącik kojarzy się raczej z fotelem, wygodnym, głębokim i miękkim. Ale nie tylko ten mebel to jedyne wyjście dla miłośników książek. Krzesła również mogą być komfortowe, pozwalając nawet na wielogodzinne przesiadywanie z lekturą. Czym powinno charakteryzować się idealne krzesło do czytania?
Cechy perfekcyjnego krzesła
Najważniejszy jest oczywiście komfort czytania. Krzesło do czytania powinno więc być wygodne, by nie czuło się w nim zmęczenia. Idealne będą zatem krzesła tapicerowane, najlepiej z podłokietnikami. Nie zaszkodzi również wysoki zagłówek. Trzeba zwrócić na ergonomię krzesła. Pozycja siedząca nie należy przecież do naturalnych pozycji dla ludzkiego organizmu, a o kręgosłup trzeba zadbać.
Kupując krzesło z myślą o czytaniu należy wziąć pod uwagę materiały z jakich jest ono wykonane. Równie ważna będzie stabilność i jakość wykonania. Komfort użytkowania jest najważniejszym kryterium w wyborze. Krzesło powinno mieć odpowiednią wysokość i głębokość siedziska. Wyprofilowanie oparcia też może być istotne. Warto też pomyśleć o jakimś podnóżku czy innym meblu zapewniającym odpowiednie podparcie dla stóp.
Wygląd też ma znaczenie
Im mniej rozpraszaczy przy czytaniu, tym lepiej. Wszelkie kwestie, które przeszkadzają, warto niwelować. Czy można się zatem dziwić, że wygląd krzesła też ma znaczenie? Wszak wizualna spójność otoczenia i świadomość niedopasowania elementów wnętrza mogą wpłynąć na komfort czytania. Być może nie jest to kwestia równie istotna dla każdego, jednakże może ona mieć bardzo duży wpływ na komfort czytania.
Dlatego właśnie warto zwrócić uwagę na wygląd krzesła. Przede wszystkim powinno ono pasować do wystroju całego pomieszczenia. Jeśli jest wygodne i ma oryginalny wygląd, tym lepiej. Takie krzesło może nawet podnieść jakość doświadczeń płynących z czytania, pozwalając na całkowitą immersję w świecie powieści czy zatopienie się w przekazywanych nam przez autora treściach.
Z pewnością lektura „Gry o tron” George’a R.R. Martina na Żelaznym Tronie musi być bardziej ekscytująca niż na zwykłym krześle. To dość ekstremalny przykład, jednakże dobrze pokazuje w czym rzecz.
A może krzesła specjalnie projektowane do czytania?
Oczywiście, typowe krzesła nie są wcale jedyną opcją dla mola książkowego. Istnieją także modele specjalnie projektowane z myślą o czytaniu. Bywa, że trafiają one do bibliotek, kawiarni, a nawet do prywatnych domów.
Często design tych mebli łączy w sobie funkcjonalność półeczki na książki, stolika i krzesła. Mogą np. posiadać wnęki, na których bez problemu, w pełni bezpiecznie można będzie rozłożyć kubek z kawą czy herbatą albo wsunąć kilka przeglądanych aktualnie książek. Można w nich nawet umieścić choć część kupki wstydu, ustawiając sobie kolejne tomiszcza w kolejce.
Co bardziej pomysłowe modele mogą oferować jeszcze więcej możliwości. Istnieje na przykład projekt krzesła idealnego do dużych bibliotek z wysokimi półkami, które można złożyć i zamienić w kilkustopniowe schodki.
Rzecz jasna nie zawsze tego rodzaju meble są poręczne. Czasem bywają też niezbyt mobilne, ale na pewno nie można im odmówić uroku. Jeśli zaś ktoś nie jest przekonany do bardziej odważnych projektów, zawsze pozostają mu zwykłe sklepowe krzesła.