
Niewątpliwie jedną z najbardziej docenionych za granicą polskich pisarek jest obecnie Olga Tokarczuk. Jej Księgi Jakubowe to powieść znakomita, o niezwykle rozbudowanej fabule i bogactwie przedstawionego świata. Książka zdobyła już Nike – w zasadzie najważniejszą nagrodę literacką w Polce – a uznawana jest również za wybitne dzieło przez krytyków zagranicznych. Na czym polega fenomen tej powieści?
Księgi Jakubowe – fenomenalna powieść historyczna
Księgi Jakubowe zostały wydane w 2014 roku. Z miejsca wręcz zyskały uznanie krytyków, ale również szerokiego grona czytelników. Bez wątpienia dzieło Tokarczuk trzeba zakwalifikować jako powieść historyczną. Nad swoją powieścią Tokarczyk pracowała aż 7 lat. Dzięki temu czytelnicy otrzymują blisko 1000 stron fenomenalnej opowieści, która przenosi nas w czasie na XVIII-wieczne Podole. To niewątpliwie kulturalny i językowy tygiel. Na kartach Ksiąg przewija się cała plejada barwnych postaci historycznych, w tym osoba głównego bohatera czyli Jakuba Franka. Kim był Frank?
Jakub Lejbowicz Frank to dość mało poznana postać historyczna. Frank był twórcą był uczonym Żydem i twórcą pewnego odłamu w judaizmie, który możemy nazwać nawet swego rodzaju sektą. I choć to właśnie postać Franka jest osią fabuły Ksiąg Jakubowych, to warto również powiedzieć, że cichym bohaterem powieści jest Rzeczpospolita Obojga Narodów. Tokarczuk wykonała tytaniczną pracę, aby perfekcyjnie odzwierciedlić realia epoki. To zupełnie inny obraz od tego jaki znajdziemy choćby u Sienkiewicza. Choćby z tego własnie powodu warto sięgnąć po Księgi Jakubowe.